Skip to content

Mul on väga hea meel, et Postimees on kirjutanud sellest, et eakad inimesed ei peaks minema hooldekodusse, vaid kolida teiste eakatega kokku. Ja hea uudis on ka see, et juba märtsis otsustas Tallinna linnavolikogu eakate toetusrühm, et esimene eakate teenusmaja ehitatakse aadressile Nafta 1A ning valmima peaks see juba aastal 2021.

Olen seda ideed Tallinna linnavolikogus ajanud kohalikest valimistest saadik ja rõõm on, et selles küsimuses on olemas poliitiline konsensus. Viimati võttis abilinnapea Eha Võrk mind vastu nädal tagasi ja detsembris peaks linnavalitsus ehitamise hanke välja kuulutama.

Loomulikult on Tallinnas rohkem eakaid, kui ühte majja mahub, kokku üle 100 000. Aga esimene maja on esimene samm selles suunas, et pakkuda ka meie inimestele võimalust väärikalt vananeda.

Mult küsitakse palju, missugune see eakate teenusmaja siis olema peab ja miks seda tarvis on. Selgitan lühidalt.

Hooldekodu või teenusmaja on kaks väga erinevat elamisvõimalust eakatele inimestele ning nendest on praegu suur puudus.

Hooldekodu on koht kuhu paigutatakse eakas siis kui ta enam iseendaga toime ei tule ja kui pole kedagi kes saaks teda kodus hooldada.

Teenusmaja seevastu koosneb üürikorteritest kuhu kolivad vanemad inimesed üksi või ka paari viisi, et nautida kergemat eluviisi ja suuremat vabadust samas aga teades ,et juhul kui midagi peaks juhtuma, kas terviserike või mingi õnnetus, on abi kohe saadaval.

Teenusmajas on ööpäevaringne valve ning korterites vastavad häirenupud.

Teenusmajas on võimalik saada teenuseid nagu koristamine või pesupesemine.

Korteris on loomulikult täisvarustusega kööginurk, aga kui ei taha ise iga päev süüa teha on võimalus käia oma maja sööklas söömas.

Kui tuntakse üksindust on majal mugav fuajee mugavate istumisnurkadega kus saab mõnusalt jutt ajada teiste maja elanikkega et vältida üksindustunnet.

Majas on väike raamatukogu värskete ajalehtetega ja raamatutega.

Seal võiks paikneda ka mõned arvutid.

Samas majas võiks ka paikneda perearstikeskus,juuksur,võimla koos saunaga.

Majaperenaise/halduri eestvedamisel/abil korraldatakse loenguid, muusikaõhtuid ühiseid väljasõite jne

Igasugune loominguline tegevus majaelanike endi algatusel on kindlasti teretulnud.

Nendel kellel peavad kevadeti ka näpud mullas olema on võimalus kasvatada lilli ja vürtstaimi oma rõdul ja võimalusel kaasa aidata maja ümbruse kaunistamisel.

Teenusmaja pakub võimalust väärikalt vananeda. Teenusmaja on mõeldud tegusatele, endaga toimetulevatele vanematele inimestele kes tahaks vabaneda igapäevastest olmemuredest ning seevastu pühenduda sellele mis pakub huvi ja rahulolu, kunst, muusika, lugemine, käsitöö,reisimine, jalutuskäigud jne.

Teenusmaja asukoht peaks olema nii et ühistransport ja esmatarbepood on jalutuskaugusel.

Niisugust teenusmaja pole Eestis veel olemas. Küll aga on Tallinna linnavalitsus oma tegevuskavasse võtnud esimese teenusmaja rajamise konkursi väljakuulutamise käesoleva aasta detsembris.

Teenusmaja ehituse teostab eraettevõtja kes hakkab seda ka haldama. Linn omalt poolt loovutab ehituskrundi.

Loomulikult on nõue et maja on kvaliteetselt ehitatud mis omakorda mõjutab korteri üüri suurust. Kui aga esimene näidismaja korralikult tööle hakkab loodan et niisugusi maju tekib igasse linna ja valda ja annab eakatele valiku võimaluse.

Teades,et pensionid on ikka veel väga väikesed aga eakad omavad kinnisvara on üks võimalik rahastamise võimalus oma korter või maja müüki panna või välja üürida ning saadud rahaga finantseerida oma iseseisvat elamist. Pole vaja loota oma laste kaasrahastamisse, samas pole ka vaja nendele pärandada. Tänapäeva lastel on palju paremad võimalused ise hakkama saada kui on vanematel inimestel! Sellega, et eakad suudavad elada oma elu, võimaldavad nad lastel ilma mureta tööl käimise mis loodetavasti rahuldab kõiki osapooli!

Teine rahastamisvõimalus oleks mingi fond mis siis rahastaks nii ehitamist kui võimalusel aitaks kaasa üüri langetamisel. Sääraseid fonde praegu Eestis pole kuid ehk oleks võimalik neid luua riigi ja omavalitsuse toel.

Teenusmaju on pea igas arenenud riigis. Eakate arv kasvab aastast aastasse ja meid on varsti 25% elanikonnast ning me eakad vajavad võimalust väärikalt vananeda!

Väike ühe- või kahetoaline väikese rõduga korter Kadrioru veerel, mere lähedal kus ühistransport ja esmatarbe pood jalutuskaugusel, sobiks paljudele meist. Lisaks veel teadmine et sind ümbritsevad omavanused kellega saaks nii muredest kui rõõmudest rääkida. Samas on ka turvatunne et kui midagi peaks juhtuma on majas ööpäevaringne valve ning tubades häirenupud.

Me eakad väärime muretut vanaduspõlve ning peaksime veel elu nautima seniks kui saame!

 

Allikas:Eesti Reformierakond, 29.okt 2018

Liis Klaar: seeniormaja tuleb Tallinna juba aastaks 2021

  • by