Skip to content

Riigikogu väliskomisjoni liige Keit Pentus-Rosimannus (RE) nimetas riigikogu keskfraktsiooni liikmeid Jaanus Karilaidu ja Mihhail Stalnuhhinit separatistideks ja nõuab Keskerakonna esimehelt ja peaminister Jüri Rataselt nende korrale kutsumist.

“Kaks päeva järjest on peaministri partei juhtivad tegelased rahvusringhäälingus esindanud Ukrainas sõda pidava ja ELi sanktsioonide all oleva Venemaa suhtes seisukohti, mis mitte ei ole lihtsalt räiges vastuolus kogu Eesti välispoliitilise joonega, vaid õõnestavad sellisel moel mõne kuu pärast ELi eesistujaks saava Eesti usaldusväärsust,” ütles Pentus-Rosimannus.

“Kui peaministrile on Eesti välispoliitiline suund oluline, siis peab ta oma separatistidena käituvad Stalnuhhini ja Karilaiu avalikult korrale kutsuma ja igasugu spekulatsioonid Euroopa Liidu ühtse sanktsioonipoliitika ümber lõpetama,” sõnas ta.

Pentus-Rosimannis tuletas meelde, et Venemaale on kehtestatud sanktsioonid, sest Vladimir Putini režiim on annekteerinud ja okupeerinud Krimmi, sest Ukrainasse rahu tooma pidanud Minski lepinguid ei täideta ning viimasel ajal on sõjategevus hoopis intensiivistunud.

“Sanktsioonid kehtivad, kuni Minski lepped on täielikult täidetud, kuni Ukraina on saanud tagasi kontrolli oma piiride üle ja Ukrainas on lõpuks uuesti rahu. Stalnuhhini ja Karilaiu innukus asuda lammutama rahvusvahelisele õigusele tuginevat välispoliitikat, mis on üks meie julgeolekugarantiidest, näitab, et peaministri partei ei adu absoluutselt vastutuse suurust, mis neil on ja välispoliitilise olukorra haprust,” lõpetas Pentus-Rosimannus.

Karilaid ja Stalnuhhin: separatismisüüdistus on Reformierakonna naeruväärne propagandatrikk

Mihhail Stalnuhhin lausus Pentus-Rosimannuse separatsimi-kommentaarile vastates, et ta austab Pentus-Rosimannust kui pikaajalist kolleegi, kuid kahjuks on riigikogulasel tõenäoliselt rohkelt muremõtteid Autorolloga ja seepärast on ta hakanud kasutama sõnu, mille tähendust ta kahjuks päris täpselt ei tea, näiteks “separatism”.

“Mõistan hea kolleegi muret ning seetõttu ka ühtlasi võimalust, mida annab Venemaaga hirmutamine, kuid soovitan tal mitte kasutada totalitaristlikke võtteid poliitilistes debattides. Ainult sellise süsteemi veendunud austaja arvab, et maailmas saab olla ainult üks õige arvamus ning selleks on täpselt tema kinnisidee,“ rõhutas Stalnuhhin.
Ta sõnas, et tema ettepanek suhtluse taastamisest on tehtud silmas pidades Eesti majanduspoliitikat, kuid lõplikud otsused tehakse ühiselt siiski komisjonides.

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid sõnas samuti, et kui komisjonid, kuhu kuuluvad kõikide erakondade liikmed, soovivad mõelda ka idasuunal, siis tuleks seda arutelu pigem tervitada kui automaatselt hukka mõista.

“Tuletan Pentus-Rosimannusele meelde, et riigikogu majanduskomisjon on juba teinud otsuse, et Venemaale minna, kuid vastuseisu Reformierakonna poolt pole ma kuulnud,” rääkis Karilaid. Ta lisas, et selline destruktiivne käitumine olekski absurdne ning ta loodab, et riigikogulase soov inimesi hirmutada selliste räigete süüdistustega, jääb Pentus-Rosimannuse sooloks.

Riigikogu majanduskomisjon teatas 10. märtsil, et osaletakse Moskvas transpordi- ja transiidimessil, et poliitilisel tasandil sektorit toetada. “Loodame, et Reformierakonna juhtkond ei ole ka oma fraktsioonis niivõrd hüsteeriline kui avalikkuse ees, et majanduskomisjoni reformierakondlastest liikmed Deniss Boroditš või Toomas Kivimägi välja visatakse. Kui nendegi tegevust hinnatakse separatismi õhutamiseks, siis kutsun neid üles sealt fraktsioonist lahkuma,” ütles Karilaid.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin tegi esmaspäeval ettepaneku pöörduda Vene riigiduuma eelarvekomisjoni poole, et taastada kunagised kontaktid, tehes vastastikku tuvumisvisiite, et rääkida Eesti ja Venemaa vahelistest majandusprobleemidest. Ta nimetas Venemaale kehtestatud sanktsioone katastroofiks.

Stalnuhhini ettepanekuid käis teisipäeval “Aktuaalse kaamera” stuudios kommenteerimas Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid, kes nimetas alanud debatti Venemaale kehtestatud sanktsioonide üle positiivseks.

Allikas: Aleksander Krjukov, ERR, 22.märts 2017

Keit Pentus-Rosimannus: peaministri partei juhtivad tegelased õõnestavad Eesti usaldusväärsust

  • by