“Iga isiku või pere majandusliku heaolu aluseks on iseenda töökus ja riigi üldine majanduskasv. Üksikisik peab oma finantsriske ja võimalusi hindama samamoodi nagu toimiv ettevõte või riik. Kulutada saab nii palju kui sisse tuleb ja mitte tibagi rohkem,” räägib Ohmygossip.ee’le Reformierakonna ridades taas Riigikokku kandideeriv Riigikogu esimene aseesimees, poliitik ja muusikapedagoog Laine Randjärv.
Mida saab üksikisik teha, et oma majanduslikku heaolu suurendada? Mida peaks ettevõtjad oma tegevuses ja suhtumises muutma? Milliseid samme peaks riik ette võtma?
Iga isiku või pere majandusliku heaolu aluseks on iseenda töökus ja riigi üldine majanduskasv. Üksikisik peab oma finantsriske ja võimalusi hindama samamoodi nagu toimiv ettevõte või riik. Kulutada saab nii palju kui sisse tuleb ja mitte tibagi rohkem.
Riik saab suurema sissetuleku poole liikumist kiirendada majanduskasvu toetava keskkonnaga, see tähendab vastavate seadustega (nt tööjõumaksude alandamisega), mille tuginevad avatud majanduse, ausa vaba konkurentsi seaduspärasustele, samuti riigi ning kohaliku omavalitsuse tasandil olevale tasakaalus eelarvele.
Mida toovad lähiaastad nii Eesti kui maailma majandusele? Mida teie ennustate – kes tulevad kriisist võitjate, kes kaotajatena välja?
Maailmamajandus on omavahel väga tihedas seoses. Ühelt poolt mõjutavad seda riikide poolt 70ndatel-80ndatel aastatel võetud laenud, mida kasutatud püsikulude katteks ning selline olukord mõjutab täna riikide laenuvõimet ning pärsib investeerimisvõimalusi püsiväärtustesse.
Hetkel on väga ärev olukord julgeoleku kontekstis. See mõjutab suurtööstust, aga ka turismi valdkonda väga olulisel määral. Esmatähtis on stabiliseerida rahvusvaheline olukord Euroopas, see loob paremad majandustingimused nii Euroopa kui ka teiste mandrite riikidele.
Kriisist tulevad paremini välja ratsionaalselt kalkuleerivad, madala laenukoormusega riigid, kes on oma otsustes strateegiliselt kaugele ettemõtlevad.
Millised on teie uusaastalubadused – endale, perele, riigile?
Mitte teha liiga palju suuri plaane, vaid lähtuda olukorra võimalikkusest ning tegutseda pühendunult oma eesmärkide nimel.
Kes on Eestis ja kes on maailmamastaabis teile nii äri- kui poliittasandil eeskujudeks?
Valdo Kalm ärimaailmas – nii Eesti kui rahvusvahelisel tasandil – suurepärane suhtleja, tark visionäär, hea inimeste tundja, kaastöötajatest hoolija ja juhina oskuslik meeskonna motiveerija.
Margareth Thatcher– eeskujud poliitmaailmas – oma valdkonna tipptegija ja müütide murdja .
Mis või kes pälviks tiitlit “Aasta ämber 2014”?
Ei tahaks ühtegi sündmust eriti välja tuua. Eks tegijatel ikka juhtub. Ja visaku see esimene kivi, kellel kõik on sujunud probleemideta.
Mis on parim investeering, mida olete teinud? Millesse, kuhu soovitaksite teie investeerida?
Haridusse. Keeleoskusesse.
Keda peate kõige tugevamateks poliitikuteks Eestis?
Andrus Ansip. Jürgen Ligi.
Mis teid enim vihastab meie poliitilise elu juures? Ja mis rõõmustab?
Rõõmustab see, et on olemas aatelisi inimesi, kes tegutsevad eesmärkide ja riigi nimel olenemata sellest, et otsused ei pruugi olla alati populaarsed. See annab lootust, et riiki ei tassita laiali.
Kurvastab, kui kõigile meeldida püüdmises unustatakse ära riigimehelikkus ning ollakse valmis „kolm tilka verd“ andma populismisaatanale. Masendav on, kui poliitikud omaenda isiku imetlemise seavad kõrgemale ülesandest, milleks nad kutsutud on.
Kui tähtis on teie jaoks tervis? Kas näiteks lause “ma pole aastaid puhkust välja võtnud” on asi millega uhkustada või näitab see pigem hoolimatust enda suhtes? Kuidas teie ennast “laete”?
Tervis on esmatähtis. Selleta ei suuda ju midagi ette võtta ning terviseprobleemid võivad muuta olematuks kõik saavutused professionaalses või isiklikus elus.
Mina laen ennast koos oma kooridega. Emotsioon ja füüsiline tegevus kooriproovis ning ülevad tunded kontsertidel või laulupeol võivad laadida mind pikaks ajaks.
Allikas: Ohmygossip.ee, 12.veebruar 2015